Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Červen 2010

Highlander / Horal

27. června 2010 v 12:29 Filmy
Horal
Být nesmrtelným nemusí být až zas taková výhra, jak se to normálnímu smrtelníkovi může zdát. Přesvědčil se o tom i skotský horal Connor McLeod. Po bitvě, ve které byl zraněn "Černým rytířem" natolik, že vypadal jako mrtvý, se sice probral, ale zároveň byl svými lidmi obviněn ze spolčení s ďáblem a vyobcován z vesnice. Po čase, kdy se svou ženou žil klidný život v horách, se od španělského šlechtice Ramiréze konečně dozvěděl, jak to s ním je. Jeho údělem je bojovat s ostatními nesmrtelnými, protože "zůstat může pouze jeden". A nejlepším způsobem, jak nesmrtelného poslat na onen svět a přiblížit se k vytouženému cíli, je useknout mu hlavu. To lze považovat za relativně normální v 15. století, ale v New Yorku osmdesátých let to působí přinejmenším podezřele a přitahuje to pozornost policie. Finální střet se přiblíží ve chvíli, kdy do města dorazí obrovitý muž s vzezřením neandrtálce, odvěký Connorův nepřítel, Kurgan.
Film režiséra Russela Mulcahyho míchá dva subžánry fantasy - historickou a urban (městkou) - a úspěšně tak dokáže zaujmout příznivce obou výše zmíněných žánrů. Obě součásti filmu jsou rovnocenné. V historické sledujeme Connora a jeho cestu za poznáním jeho osudu, výcvik a ztrátu ženy (úděl nesmrtelného), v té druhé zase všechno spěje k finálnímu střetu a následnému happy endu. Vizuálně je mnohem zajímavější středověké Skotsko, plné zeleně, ale i chladu. Po New Yorku se pohybujeme převážně v noci, takže v paměti spíš utkví gejzíry jisker při soubojích.
Souboje. Ano, těch je tady požehnaně a všechny skvěle a nápaditě natočené. První souboj v garážích působí sice podivně (proč chlap v baloňáku šermuje s jiným v manažerském obleku a pak kolem nich bouchají auta a létají blesky?), ale když pronikneme do mytologie, kolem které je celý film vystavěn, všechno je najednou průzračně jasné a logické.
Námětem by tento film mohl vypadat jako nějaké mizerné béčko. Opak je pravdou, Highlander je na patřičných místech velkolepý a epický a rozhodně nezapadne do nějaké nechtěné blbosti či snad primitivnosti. Právě svým námětem nabízí i otázky k zamyšlení a když už se divákovi myslet nechce, může se kochat skvělou kamerou a bavit se souboji.
Hlavní roli ztvárnil Christopher Lambert a nejspíše se jedná o nejlepší roli jeho kariéry. Nikdy to nebyl úplně dokonalý herec, ale role Connora mu sedne. V podstatě stačí umět nasadit cool pózu s mečem a nasadit drsný kukuč. Akční scény proto fungují. Horší je to s dialogy, ale budiž. Zas tak hrozně to nepůsobí. Jeho protivníkem je obrovitý Clancy Brown jako Kurgan (alias Victor Kruger), jeden z nejlepších fantasy záporáků. Nesmím zapomenout ani na šibala Ramiréze v podání Seana Conneryho. Na plátně sice není dlouho, ale když tam je, ukradne si ten krátký moment pro sebe.
Dvě ženské postavy, Connorova žena Heather (Sheila Gish) a Brenda (Roxanne Hart) plní svůj účel dobře, solidně hrají
a mají důležitou roli pro vývoj Connorova charakteru (pokud se o něčem takovém dá v případě tohoto filmu mluvit),
Film Highlander je dnes už možno považovat za klasiku žánru. Snad jen ti intelektuálové, kteří hltají pouze artové filmy, které jsou sice plné myšlenek a inovativní filmařiny, ale také pěkně nudné, nedají tomuto filmu šanci. Divák, který má rád neotřelé spojení různých světů a zábavnou akci, se bude dobře bavit. Bezpochyby.