Prosím, pište komentáře!-Please, write your comments!-Ecrirons votre comemntaries, s'il vous plait!

Highlander / Horal

27. června 2010 v 12:29 |  Filmy
Horal
Být nesmrtelným nemusí být až zas taková výhra, jak se to normálnímu smrtelníkovi může zdát. Přesvědčil se o tom i skotský horal Connor McLeod. Po bitvě, ve které byl zraněn "Černým rytířem" natolik, že vypadal jako mrtvý, se sice probral, ale zároveň byl svými lidmi obviněn ze spolčení s ďáblem a vyobcován z vesnice. Po čase, kdy se svou ženou žil klidný život v horách, se od španělského šlechtice Ramiréze konečně dozvěděl, jak to s ním je. Jeho údělem je bojovat s ostatními nesmrtelnými, protože "zůstat může pouze jeden". A nejlepším způsobem, jak nesmrtelného poslat na onen svět a přiblížit se k vytouženému cíli, je useknout mu hlavu. To lze považovat za relativně normální v 15. století, ale v New Yorku osmdesátých let to působí přinejmenším podezřele a přitahuje to pozornost policie. Finální střet se přiblíží ve chvíli, kdy do města dorazí obrovitý muž s vzezřením neandrtálce, odvěký Connorův nepřítel, Kurgan.
Film režiséra Russela Mulcahyho míchá dva subžánry fantasy - historickou a urban (městkou) - a úspěšně tak dokáže zaujmout příznivce obou výše zmíněných žánrů. Obě součásti filmu jsou rovnocenné. V historické sledujeme Connora a jeho cestu za poznáním jeho osudu, výcvik a ztrátu ženy (úděl nesmrtelného), v té druhé zase všechno spěje k finálnímu střetu a následnému happy endu. Vizuálně je mnohem zajímavější středověké Skotsko, plné zeleně, ale i chladu. Po New Yorku se pohybujeme převážně v noci, takže v paměti spíš utkví gejzíry jisker při soubojích.
Souboje. Ano, těch je tady požehnaně a všechny skvěle a nápaditě natočené. První souboj v garážích působí sice podivně (proč chlap v baloňáku šermuje s jiným v manažerském obleku a pak kolem nich bouchají auta a létají blesky?), ale když pronikneme do mytologie, kolem které je celý film vystavěn, všechno je najednou průzračně jasné a logické.
Námětem by tento film mohl vypadat jako nějaké mizerné béčko. Opak je pravdou, Highlander je na patřičných místech velkolepý a epický a rozhodně nezapadne do nějaké nechtěné blbosti či snad primitivnosti. Právě svým námětem nabízí i otázky k zamyšlení a když už se divákovi myslet nechce, může se kochat skvělou kamerou a bavit se souboji.
Hlavní roli ztvárnil Christopher Lambert a nejspíše se jedná o nejlepší roli jeho kariéry. Nikdy to nebyl úplně dokonalý herec, ale role Connora mu sedne. V podstatě stačí umět nasadit cool pózu s mečem a nasadit drsný kukuč. Akční scény proto fungují. Horší je to s dialogy, ale budiž. Zas tak hrozně to nepůsobí. Jeho protivníkem je obrovitý Clancy Brown jako Kurgan (alias Victor Kruger), jeden z nejlepších fantasy záporáků. Nesmím zapomenout ani na šibala Ramiréze v podání Seana Conneryho. Na plátně sice není dlouho, ale když tam je, ukradne si ten krátký moment pro sebe.
Dvě ženské postavy, Connorova žena Heather (Sheila Gish) a Brenda (Roxanne Hart) plní svůj účel dobře, solidně hrají
a mají důležitou roli pro vývoj Connorova charakteru (pokud se o něčem takovém dá v případě tohoto filmu mluvit),
Film Highlander je dnes už možno považovat za klasiku žánru. Snad jen ti intelektuálové, kteří hltají pouze artové filmy, které jsou sice plné myšlenek a inovativní filmařiny, ale také pěkně nudné, nedají tomuto filmu šanci. Divák, který má rád neotřelé spojení různých světů a zábavnou akci, se bude dobře bavit. Bezpochyby.   
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 @-annie:** @-annie:** | Web | 27. června 2010 v 12:34 | Reagovat

stars-from-holywood.blog.cz/1006/3-kolo-modni-policie#pridat-koment

Hlásni pls tam, jsem tam s Demi Lovato, díky, kdyžtak si o něco napiš na blog.
PS: Sorry za reklamu

2 Eliss Eliss | Web | 27. června 2010 v 12:34 | Reagovat

Hezu bloček :-o

3 Piffinka Piffinka | Web | 27. června 2010 v 12:41 | Reagovat

Pěkný dessík

4 MaikelT MaikelT | E-mail | 16. ledna 2017 v 22:26 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama